Chlorování Latexového oblečení

Chlorování Latexu

Některé z našich prvních latexových produktů jsme již před 20 lety chlorovaly na požádání zákazníka a v této oblasti jsme získali mnoho zkušeností. Stále více zákazníků se nás ptá, jaké výhody a nevýhody souvisejí s chlorováním latexového oděvu a zda lze latexový oděv nebo jiné latexové oděvy samostatně chlorovat. Často najdete na internetu pokyny pro samochloraci, které však často nejsou v nezbytné hloubce chemicky správné a přispívají k tomu, že kolující neúplné názory k procesu chlorace jsou negativní.

Z výše uvedených důvodů bychom chtěli podrobně vysvětlit výhody a nevýhody chlorování latexového oděvu a poskytnout užitečný a správný popis chlorace. Abychom lépe porozuměli procesu chlorace, je na prvním místě zabývat se výrobou a chemickým složením latexu, přinejmenším zjednodušeným způsobem. Samozřejmě, méně zainteresovaní čtenáři mohou přeskočit příslušné sekce ...

1. Od latexu tekutého až po latex chlorovaný

Latex, nebo kaučuk, je to přírodní produkt, který ujde dlouhou cestu až do Vašeho šatníku. Na velkých plantážích v Malajsii, Indii nebo Brazílii se pěstují kaučukovníky (hevea brasiliensis) a jejich kůra je vyřezávána pomocí speciální techniky pro přístup k bílému latexu kaučukovníku. Toto tzv. Latexové mléko obsahuje až 20% přírodního kaučuku. Pro extrakci kaučuku (indian cao, tree 'a ochu' slar, společně "slza stromu") z latexového mléka se nejprve kaučuk zahustí a vysráží přidáním zředěné kyseliny octové a pak se vysuší. Roční produkce činí zhruba 7,6 milionu tun a je rozdělena do řady 17 výrobních zemí.

Weltkarte-Latexherstellung-750px

Tabulka (Grafik, Tabelle): Wikipedia (Svět v číslech)

PořadíZeměProdukce (v tisících TUN)
1 Thailand 3030
2 Indonesien 1792
3 Malaysia 1000
4 Indien 694
5 China 550
6 Vietnam 391
7 Elfenbeinküste 123
8 Nigeria 112
9 Liberia 108
10 Brasilien 96
11 Sri Lanka 92
12 Philippinen 88
13 Guatemala 50
14 Kambodscha 46
15 Kamerun 46
16 Myanmar 36
17 Mexico 23

Takto získaný nažloutlý přírodní kaučuk však nemá žádné materiálové vlastnosti. Jedná se o extrémně viskózní hmotu, která se pomalu "rozkládá" při dlouhodobém skladování pod svou vlastní hmotností. Tato vlastnost se nazývá "viskoelasticita". Latexové oblečení a nespočetné technické uplatnění kaučuku bylo možné jen díky tomu, že Charles Goodyear objevil v roce 1839 vulkanizaci. Na molekulární úrovni tvoří kaučuk velmi dlouhé uhlovodíkové řetězce. Ty jsou volně pohyblivé proti sobě a tak zajišťují viskózní konzistenci. Během vulkanizace se kaučuk zahřívá společně se sírou a dalšími přísadami pod tlakem. Síra zesiluje řetězce, čímž poskytuje dodatečnou stabilitu a zejména pružnost výsledného kaučuku (latexu). Prostřednictvím obsahu síry lze přesně řídit vlastnosti materiálu - čím více síry, tím tvrdší a neelastický je získaný latex. Existence materiálových vlastností je nejjednodušší chápat obdobně na žebříku: Surový přírodní kaučuk odpovídá uvolněnému bidlu -  jsou libovolně pohyblivé proti sobě. Během vulkanizace, která funguje jako příčky pro spojení nosníků - čím více příček postavených mezi sloupy, tím stabilnější žebřík. Pro výrobu latexového oblečení se používá jen velmi málo síry. Výsledkem je "nedokonalý, křivý" žebřík s navzájem posunutými rameny nebo elastickým latexem (gumou) pro vaše oblíbené oblečení. Latex je v tomto případě vyroben přímo v pásech a pak mohou být spojeny dohromady pomocí lepidla, které napodobuje proces vulkanizace, a spojuje latexové vrstvy pevně dohromady. Tímto způsobem je možné, abychom upravovali oblečení. Pokud chcete také velmi rychle nosit perfektní latexové oblečení, měli byste se zabývat chlorací materiálu. V následujícím kroku bychom vám chtěli poskytnout vše, co potřebujete vědět o procesu chlorování, a pokyny pro samochloraci.

2. Chlorované latexové oblečení - Rizika a vedlejší účinky

Dobrou zprávou je, abyste mohli začít: můžete si chlórovat latex za méně než 1 €. Nyní se objeví Pokušení chlórovat Váš milovaný latexový oblek, ale pozor, zacházení s chlórem nejen prospěje. Například povrch latexu se mění tak, že se opravy stanou mnohem obtížnějšími nebo dokonce nemožnými. 

Výhody:

  • Rychlé oblékání bez pomocných prostředků

    Chlorací se povrch latexu stává hladký a hedvábný. A lze je obléci bez pomoci, jako je silikonový olej nebo pudr. Chlorované latexové oděvy se proto doporučují zejména pro velké a drahé oděvy (např. Latexové masky). Kluzný efekt se však ztratí, jestliže je pokožka vlhká (pocení) nebo nakrémovaná.

  • Latexové oděvy se neslepují

    Latexové oblečení se nelepí ani ve vlhkém, ani v suchém stavu. To šetří nervy a usnadňuje manipulaci. Lze sušit prádlo v sušičce studeným vzduchem spolu s měkkým ručníkem. Vytváří základní lesk. Hluboká péče, např. silikonovým olejem, je ale stále vhodná.

  • Latexové oblečení vhodné pro alergiky

    Chlorovaný latex lze připravit tak, aby byl vhodný pro alergiky nebo alespoň lépe snesitelný. To je způsobeno destrukcí alergenního proteinu, který je zachycen v latexu. Za tímto účelem by měl být latexový oděv důkladně odzkoušen (nejméně 24 hodin).

  • Vyšší životnost

    Neošetřený latex má tzv. Dvojité vazby v uhlíkovém skeletu materiálu. Jedná se o "dokovací místa" pro radikály, které mohou způsobit trvalé poškození latexu a zkrátit životnost. Chlorací těchto dvojných vazeb dochází ke zničení až 70% a chemická odolnost latexu se významně zvyšuje.

Nevýhody:

  • U některých oděvů je chlorování jen částečně vhodné

    Větší oblečení, které má malou tendenci k "skluzu". Latexové kalhoty, košile nebo latexové kabáty. Punčochy, minisukně, krátké latexové šaty nebo latexové legíny se mohou snadno hrnout kvůli obzvláště hladkému povrchu chlorovaného latexu (Tip: namočte asi 10cm okraj oděvu vodou, odpuzování vody působí jako pojivo a punčocháče již nekloužou). Tuto metodu samozřejmě lze samozřejmě použít i na jiné oděvy. Normální (bavlněný) oděv na chlorovaném latexu také silně klouže.

  • Opravy jsou obtížné, nebo nemožné

    Lze opravit pouze oděvy z tlustšího latexu

  • Mizí typická vůně latexu

    Dokonce i po několika dnech po chloraci je stále znatelný zbytkový chlór, který však úplně zmizí. Nový zápach lze označit jako "průmyslový". Při silnějším latexu jsou nejvnitřnější vrstvy latexu malé nebo nejsou chlorované. Zde je možné, že určitá zbytková vůně proniká dovnitř. U chlorovaného oděvu se však musí přizpůsobit změněnému zápachu.

  • Změna pocitu

    Latex je pevnější a tužší. Nejprve je tento efekt jasně patrný - při dlouhodobém používání je materiál opět o něco měkčí. Kvůli změněnému pocitu je chlorovaný latex subjektivně silnější než srovnatelná neupravená tloušťka. Například tenký latexový catsuit z 0,25 mm latexu je vnímán jako vyrobený z latexu 0,35 mm.

Všechny aspekty ve zkratce

VýhodyNevýhody
Jednoduché oblékání Komplikace s některými oděvy (např. Punčochy)
Oblečení nelepí Opravy obtížné, nebo nemožné
Vhodné pro alergiky Změněný pach
Vyšší životnost Změněný pocit
Snadnější údržba  

3. Neviditelné změny - mohu ještě nosit latex?

Následující část je určena spíše pro rekreační chemiky nebo pro zvláště zajímající se čtenáře. Abychom objasnili otázku nadpisu, musíme na krátkou dobu sledovat latex na chemické bázi, tj. Molekulární úrovni. Kaučuk je biopolymer, který je tvořen takzvanými izoprenovými monomery (základním stavebním kamenem). V kaučuku je asi 30 000 molekul isoprenu spojeno s dlouhými řetězci. Odkaz je symbolizován malým indexem "n" (n = 30,000).

 

V procesu vulkanizace přírodního kaučuku jsou dlouhé molekulové řetězce zesíťovány pomocí síry. Výsledkem je trojrozměrná síť, která dává materiálu pružnost. "sirné mosty" jsou dlouhé 2 až 4 atomy. U latexového oděvu se po "asi 80 monomerních jednotkách" vloží "sírový most". Síť je realizována na dvojných vazbách (dvě rovnoběžné čáry) a malé části konstrukce by mohly vypadat například takto: Kromě mosty síry stále existují četné dvojné vazby, které snižují trvanlivost materiálu, ale mají malý vliv na vlastnosti materiálu. Chlorací jsou tyto vazby eliminovány, protože slouží jako dokovací místa pro chlor a trvale chemicky vážou. Pouze několik málo sporadických dvojných vazeb zůstává a struktura po chloraci je přibližně následující.

 

Shrnutí: Podle procesu chlorování, povrch latexu je chemicky utěsněn. Hlubších vrstvy nejsou ovlivněny, což je důvod, proč hloubková péče o vaše oblečení zůstane užitečná silikonovým olejem. Výsledkem je hladký, matný povrch, který klouže velmi dobře na suché pokožce. Nicméně, toto „povrchová úprava“ je také důvod, proč oblečení nelze opravit, nebo jen velmi obtížně - lepidlo na latex nemůže tvořit stabilní vazbu s novým povrchem - jakékoliv vazby se rychle rozpouští. Povrch je obvykle více matný. Vzhledem k tomu, že latex je přírodní produkt a podléhá různým vlivům, může se také stát, že se chlorace neprobíhá zcela rovnoměrně. Proto se může stát, že oblečení bude matné nebo se jeví jako zcela matné. Re-chlorováním nelze tyto nedostatky bohužel opravit. 

 

Co je to lehké chlorace?

Někteří výrobci nabízejí lehkou chloraci. Ve skutečnosti neexistuje skutečná lehká chlorace - je to jen částečná neúplná chlorace, jejíž výsledek je často neuspokojivý a neporovnává se s řádnou chlorací. Chlorace je správná a úplná pouze tehdy, když jsou všechny reaktivní vazebná místa v materiálu "nasycena" chlorem.  Kromě toho měkký chlorovaný latex má tendenci odštěpovat chlór při slunečním světle nebo při zvýšených teplotách. Tento proces je velmi pomalý a není nebezpečný, ale vždy nepříjemný.